معرفی واحد انفورماتیک

 

مرکز اطلاعات، آمار و امور رایانه‌ای دانشگاه تربت حيدريه با هدف استفاده از فناوری‌های نوین در راهبری امور آموزشی، پژوهشی و مدیریتی دانشگاه در سال 1384 تاسیس گردید. دانشگاه تربت حيدريه در آن سال‌ها با نام دانشكده فني و مهندسي واقع در خيابان قره ني بود و اين مركز نيز با مجموعه‌ای از 20 رايانه‌ با نام كارگاه كامپيوترآغاز به فعاليت نمود.در سال 1387 با افزايش فعاليت‌های مرکز و اجاره ساختماني واقع در چهارراه فرهنگ مركزكامپيوتر و انفورماتيك كه شامل دو كلاس مجهز به 15 كامپيوتر و يك سالن اصلي  مجهز به 30 كامپيوتر بود به محل جديد منتقل گرديد.

 

در سال 1390پس از تكميل ساختمان اصلي دانشگاه واقع در كيلومتر 7 محور تربت حيدريه – مشهد ، مركز كامپيوتر و انفورماتيك نيز به مكان جديدانتقال يافت كه شامل يك سالن اصلي مجهز به 30 كامپيوتر و يك كارگاه آموزشي مجهز به 20 كامپيوتر و يك ويدئو پرژكتور بود .

 

در سال 1391 پس از پايان يافتن ساختمان اصلي مركز كامپيوتر و انفورماتيك ، اين مركز به مكان جديد و فعلي انتقال يافت . اين مركز  با هدف فراهم آوردن شرایط مطلوب برای استادان، دانشجویان و كارمندان در استفاده مناسب از شبكه ها و نیز بزرگراه های اطلاعاتی (بخصوص اینترنت)؛ و برخورداري مطلوب تر از  وب گسترده جهاني  در مساحتي نزديك به 500 متر مربع با تعداد 68 دستگاه PC  متصل به اينترنت و 1سرور مجزا و دو كارگاه آموزشي هريك مجهز به 25 كامپيوتر و ويدئو پرژكتور ارائه دهنده خدمات اينترنتي به دانشجويان ، اساتيد و كارمندان واحدمي باشد . 

 

اين مركز از سال 1384 تاكنون مسئوليت توسعه و نگهداری شبكه‌هاي رايانه‌اي و اينترنت و همچنين طرح و توسعه سامانه‌های نرم‌افزاري و پشتيباني و استقرار آن‌ها در دانشگاه تربت حيدريه را به عهده دارد.